najlepsze praktyki

Jakich wartości/parametrów obsługi oczekuje dziś od operatora logistycznego branża farmaceutyczna?

W logistyce przyjmuje się, że dany produkt ma wartość tylko wtedy, gdy możemy nim dysponować w określonym miejscu i określonym czasie. W przypadku farmaceutyków teza ta wydaje się być jeszcze mocniej uzasadniona. Tego samego w ujęciu makroskali wymagają również klienci farmaceutyczni od swych operatorów, przy czym odbiorcą nie jest pacjent, ale apteka, hurtownia, szpital. Dostawa na czas do odbiorców często warunkuje skuteczną terapię pacjentów.

Logistyka dla tej branży realizowana na produktach „wrażliwych” jakim są farmaceutyki, wymaga od operatora odpowiedniego z nimi postępowania. Operacje logistyczne komplikują restrykcyjne wymogi szeroko pojętego prawa farmaceutycznego, a w szczególności wyżej wspomnianej Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

Nie stanowi dla nikogo zaskoczenia stwierdzenie, że klienci farmaceutyczni oczekują wysokiej jakości usług, przy czym „jakość” nie jest określona li tylko stopniem realizacji twardych wskaźników jakościowych, lecz uwzględnia wartości dodane usług takie jak:

  • bezpieczeństwo operacji – minimalizacja różnego rodzaju ryzyk procesie świadczenia usług, w szczególności tych związanych z jakością produktów;
  • kompetencje,… kontynuuj czytanie

Chronologia zdarzeń przypadku:
Dostawa produktów farmaceutycznych do składu konsygnacyjnego => rozładunek w komorze przyjęć => kontrola warunków transportu => sprawdzenie ilościowe i jakościowe dostarczonych produktów => wypełnienie dokumentacji przyjęcia => analiza dokumentacji przez farmaceutę => stwierdzenie niewielkiej niezgodności => skuteczne wyjaśnianie niezgodności z klientem => wprowadzenie dostawy do WMS => finalne zwolnienie produktów do obrotu przez kierownika składu => fizyczne umieszczenie w magazynie składu.

W trakcie fizycznego wstawiania palet na lokalizacje w magazynie pojawia się przedstawiciel klienta, który informuje pracowników magazynowych o decyzji zmieniającej przeznaczenie dostawy. Finalnie wprowadzona ma zostać do klienckiej hurtowni farmaceutycznej, sąsiadującej z magazynem składu konsygnacyjnego. Pracownicy magazynowi przez komorę wydań składu wyprowadzają produkty i przemieszczają je do hurtowni farmaceutycznej.

Kierownik składu konsygnacyjnego nic o tym transferze nie wie.

Całe zdarzenie można nazwać nieporozumieniem komunikacyjnym pomiędzy klientem a operatorem. Konsekwencją powyżej opisanych działań jest rozbieżność pomiędzy dokumentacją a fizycznym zatowarowaniem składu… kontynuuj czytanie

W końcu nadeszło lato. Dla farmalogistyka to czas wzmożonego nadzoru nad warunkami składowania leków. Już na przełomie czerwca i lipca można było zauważyć istotny wzrost temperatury powietrza (powyższej 30 stopni), skutkiem czego również wilgotność względna znaczenie wzrosła w otoczeniu. O ile kontrola warunków temperaturowych w gospodarowaniu magazynem farmaceutycznym jest zadaniem elementarnym i powszechnie stosowanym, parametr ten –  można przyjąć – w większości magazynów znajduje się pod kontrolą, to z wilgotnością bywa różnie. Traktujemy ją jak parametr niższej kategorii ważności, skutkiem czego nie każdy przedsiębiorca instaluje urządzenia termoregulacyjne z funkcjonalnością osuszania. Co ciekawe nigdy nie spotkałem się z sytuacją lustracji tego zagadnienia przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych w trakcie ich kontroli. Być może jest to związane z faktem, że zdecydowana większość produktów leczniczych nie jest wrażliwa na krótkotrwałe przekroczenia wilgotności nawet powyżej 70%. Oczywiście nie bierzemy pod uwagę stałego utrzymywania wysokich parametrów wilgotności, bo to byłaby już ewidentna nieprawidłowość.

Przypomnieć jednak należy, że w środowisku magazynu farmaceutycznego utrzymanie wilgotności poniżej 70%… kontynuuj czytanie

Standardowe przeprowadzenie procesu mapowania wygląda mniej więcej tak: podejmujemy motywowaną różnymi powodami decyzję, poszukujemy a następnie zatrudniamy firmę, której przedstawiciel (technik) przyjeżdża, konfiguruje i rozmieszcza czujniki, przez jakiś czas dokonuje pomiarów, po kilku dniach dostarcza raport, płatność. Koniec. Czasem decydujemy się na przeprowadzenie procesu własnym sumptem, wtedy dochodzi dodatkowo zakup czujników oraz ich legalizacja, a także opracowanie koncepcyjne zadania. Niezależnie od wybranego sposobu bywa, że po opracowaniu raportu z mapowania proces ulega “gwałtownemu” zakończeniu, a dokumentacja wędruje do segregatorów.

Jednym z podstawowych błędów kierowników magazynów lub kierowników hurtowni jest poprzestanie na samym wykonaniu mapowania. Pamiętajmy, że mapowanie rozkładu temperatur w magazynie jest tylko etapem (narzędziem), a nie celem. Jeśli zaś narzędziem to takim, które w umiejętny sposób wykorzystane da nam pełniejszą wiedzę o warunkach temperaturowych magazynowania leków, jeśli go nie wykorzystamy nie zdobędziemy żadnej wiedzy.

Dokument (raport) z procesu mapowania, który trafia na nasze biurko od przedstawiciela firmy mapującej zawiera sumiennie opracowane dane, często zwizualizowane… kontynuuj czytanie

Dziś w blogu o wadze procedur reklamacyjnych oraz ich ścisłego przestrzegania.

W normalnych warunkach współpracy z klientem farmaceutycznym operator jako podmiot świadczący usługę logistyczną, w ramach funkcjonującego pakietu procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, powinien wdrożyć procedurę reklamacyjną, regulującą – jak sama nazwa podpowiada – proces rozpatrywania reklamacji. Zapewne dla wszystkich zainteresowanych stron współpracy korzystnie byłoby, aby reklamacje nie występowały, ale statystycznie rzecz biorąc taki stan nie występuje. Realistycznie patrząc, w obrocie hurtowym produktami leczniczymi – podobnie jak w każdej innej działalności – istnieje możliwość popełnienia pomyłki. Dlatego przyjmuje się, że reklamacje dotyczące jakości usługi logistycznej są zjawiskiem co prawda niepożądanym, ale jednak stale wpisanym w specyfikę świadczonych usług, w zasadzie niezależnie od stopnia ich skomplikowania. Dobrze skonstruowana procedura reklamacyjna, będąca pochodną mądrze zaplanowanego procesu rozpatrywania reklamacji, powstaje w oparciu o partnerskie ustalenia obu stron: operatora oraz klienta i jest narzędziem do określenia kluczowych wskaźników jakości… kontynuuj czytanie