drukuj
Przy obecnym trendzie rozwoju gospodarki światowej przedsiębiorstwa działające globalnie muszą mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Wzrost ludności na świecie (poza UE i Stanami Zjednoczonymi), globalizacja oraz przemiany społeczne coraz mocniej wymuszają zmianę przepływów dystrybucyjnych i finansowych.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Gartner wśród liderów łańcucha dostaw powyższe zjawiska zmuszą branżę farmaceutyczną (i zapewne nie tylko ją) do poszukiwania bardziej efektywnych sposobów dostarczania swych produktów.

Wiadomo, jednym z główny celów funkcjonowania przedsiębiorstw jest wzrost stopy zwrotu z inwestycji ich właścicielom. Cel ten realizuje się przy pomocy różnych metod i narzędzi, przym badanie Gartner wskazuje, że najbardziej istotnymi są:

  1. redukcja kosztów, wzrost produktywności i efektywności operacyjnej
  2. poszerzanie portfolio produktów, wprowadzanie produktów na nowe rynki

Niby nic odkrywczego, jednak badanie idzie dalej i prezentuje pogłębioną analizę. Dla branży logistycznej niewątpliwie ciekawe jest zgłębienie punktu 1. Otóż największe uznanie wśród liderów łańcucha dostaw znajdują metody redukcji kosztów poprzez:

  1. wdrażanie i rozwijanie programów ciągłego doskonalenia (continous improvement) – dziś każdy szanujący się operator logistyczny powinien częścią swej filozofii działania uczynić ciągłe doskonalenie
  2. negocjacje cenowe z dostawcami usług (a jakże!)
  3. mądrzejsze planowanie sieci dystrybucyjnej (modeli dystrybucyjnych) – doświadczenie liderów pokazuje, że przenoszenie (kopiowanie) do gospodarek rozwijających się modeli z krajów rozwiniętych nie sprawdza się. Sugestia liderów jest taka, że należy wdrażać lokalne rozwiązania zgodne ze specyfiką rynku lokalnego oraz dostosowane do jego wymogów tj. zależne od dostępnej infrastruktury, specyfiki lokalnego prawa i zróżnicowania lokalnego rynku.

Co wyróżnia branżę farmaceutyczną od innych? Przede wszystkim ciągłe zmaganie z funkcjonowaniem na statusie “compliant”, czyli stosowanie się do wielu wymogów i standardów, w wielu obszarach swego działania, przy jednocześnie zmieniających się regulacjach prawnych oraz rynkowych. Dotyczy to również łańcucha dostaw oraz obszaru logistyki, na którą jeszcze w sposób silniejszy oddziaływują różnego rodzaju lokalizmy.

Badania Gartnera wskazują, że dziś żeby zdobyć przewagę konkurencyjną liderzy powinni zawiązywać partnerstwa strategiczne. Wydaje się, że szeroko pojęta branża IT ma duży potencjał do rozwoju łańcucha dostaw, w szczególności w obszarze jego monitorowania oraz zabezpieczania, od momentu wytworzenia produktu aż do wydania go pacjentowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.