drukuj
Jeden z hurtowników farmaceutycznych, będących odbiorcą produktów firmy farmaceutycznej, której operator logistyczny dostarcza kompleksowych usług magazynowania i transportu, w Poradniku dla dostawców definiuje swoje wymagania w zakresie specyfiki dostarczania dostaw. Jednym z podstawowych wymogów jest:
“W przypadku łączenia kilku asortymentów na jednej palecie każdy produkt powinien być ułożony w sposób umożliwiający łatwą identyfjkację ilości i serii produktu: 
– etykietami produktowymi do zewnątrz
– oddzielony od siebie przekładkami kartonowymi lub foliowymi.
Dopuszczalne jest ułożenie warstwowe lub słupkowe asortymentu.”

W związku z tym, Klient wychodząc na przeciw oczekiwaniom odbiorcy, przesłał zapytanie do operatora logistycznego, z prośbą o ustosunkowanie się do powyższego wymogu, przede wszystkim skupiając się na zadaniu rozdzielania produktów na palecie miksowej, ponieważ kwestia układania kartonów etykietami produktowymi na zewnątrz jest bezdyskusyjna.

Oto odpowiedź operatora logistycznego:
Co do zasady nie stosujemy przekładek paletowych, ani żadnej innej formy rozdzielania produktów, ponieważ podczas przeprowadzanych testów dla innych klientów (z różnych branż), po prostu się nie przyjęły, przede wszystkim ze względu na:

  • dodatkowe koszty materiałów (~0,60 gr za przekładkę kartonową lub ~75 zł za 100 szt. przekładek foliowych)
  • dodatkowe koszty operacyjne
  • niezestandaryzowane ilości zamawianych produktów utrudniające ich rozdzielenie
  • różne wymiary kartonów i w ten sposób utrudnioną budowę palet
  • utrudnienie operacyjne (ten sam produkt może być pobrany z dwóch lokalizacji oddalonych od siebie)
  • odbieganie od standardów => ryzyko błędów stosowania indywidualnych rozwiązań dla pojedynczych odbiorców

 Dla klientów, którzy chcą spełnić oczekiwania odbiorców stosujemy rozdzielanie produktów, każdy na oddzielną paletę (w szczególności sieciówki mają takie wymagania).

 Kiedyś stosowaliśmy technikę słupków (zwaną również wieżyczkami), ale również się nie przyjęła. Zaletą jest proste ułożenie jednego produktu w słupku, wadą zmniejszone ilości produktów na palecie skutkujące:

  • większą ilością palet
  • zwiększonymi kosztami transportowymi
  • wydłużonym czasem załadunku i rozładunku
  • zwiększonym ryzykiem uszkodzeń produktów

 Jednak będzie taka konieczność to oczywiście skalkulujemy koszty operacyjne w oparciu o historyczne wolumeny tego odbiorcy. Na chwilę obecną szacuję, że poza kosztami przekładek, dodatkowy koszt handlingowy zamówień tego odbiorcy, odpowiadałby wzrostowi stawek o około 10-15%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.