ogólne

Czy od strony informatycznej obsługa magazynu farmaceutycznego wymaga specjalnych lub dedykowanych funkcjonalności systemu WMS? 

Wymogi względem systemów informatycznych stosowanych przez operatora logistycznego są – podobnie jak w innych branżach – pochodną indywidualnych oczekiwań klientów, standardów rynkowych oraz prawa. 

O stricte wymogach klientów rozważań prowadzić nie chcę, albowiem poprzez zdefiniowanie procesów biznesowych sami warunkują funkcjonalności systemów nimi zarządzających, a to nie wymaga dalszych deliberacji. Klienci mogą oczekiwać np. dodatkowych weryfikacji w procesach magazynowych, mogą stosować kryteria względem dokumentacji procesowej czy mieć oczekiwania względem inwentaryzacji (np. inwentaryzacja ciągła), więc mają bezpośredni wpływ na funkcjonalności systemów magazynowych. 

W swym poście chciałbym raczej skupić się na aspektach prawnych stawianych WMS.

Co do zasady – napiszę coś co może wzbudzić zdziwienie – WMS stosowany gospodarowaniu magazynem farmaceutycznym, co do procesów podstawowych (np. przyjęcie, kompletacja, wydanie), nie musi się istotnie różnić od rozwiązań mających zastosowanie w innych branżach. Wszak procesy magazynowe dla mogą kształtować się podobnie. 

To co zdecydowanie wyróżnia WMS na… kontynuuj czytanie

Według danych opublikowanych przez firmę Capterra, kapitałowo powiązanej ze znaną firmą analityczną Gartner, aż 61% firm z sektora logistycznego w USA zostało bezpośrednio dotkniętych atakami hackerskimi. W trakcie przeprowadzonych badań ponad połowa respondentów określiła zagrożenie dla łańcuchów dostaw jako „wysokie” lub „ekstremalne”. 

Gartner przewiduje, że do 2025 r. 45% przedsiębiorców na całym świecie doświadczy ataków na swe systemy informatyczne, co oznacza trzykrotny wzrost od 2021 r. Raport o stanie bezpieczeństwa systemów w łańcuchach dostaw wykazał, że w ciągu ostatnich trzech lat nastąpił około 7-krotny wzrost liczby ataków na firmy i ich systemy działające w łańcuchach dostaw.

Ten znaczący wzrost liczby ataków podkreśla znaczenie maksymalizacji działań prewencyjnych w zakresie bezpieczeństwa zasobów IT. 

Musimy pamiętać, że łańcuchy dostaw pozostają tak silne i bezpieczne, jak ich najsłabsze ogniwa. Całą sprawę ciągłości i bezpieczeństwa dostaw komplikuje fakt, że w łańcuchach dostaw, czyli od produkcji towaru do jego dostawy do odbiorcy finalnego, najczęściej uczestniczy wiele podmiotów o różnej charakterystyce biznesowej i zróżnicowanych standardach… kontynuuj czytanie

Jaką wartość dodaną może zaoferować dziś  zewnętrzny operator logistyczny dla rynku farmaceutycznego?  W czym tkwi jego przewaga?

Zalety współpracy z operatorem ujawniają się w wielu obszarach. Oddanie czynności logistycznych podwykonawcy naturalnie pociąga za sobą redukcję struktury organizacyjnej u klienta, a tym samym personalnych kosztów logistycznych, które zwykle stanowią duże obciążenie budżetu logistyki. Koszty stałe, które ponosi klient, w dobrze skonstruowanych relacjach biznesowych na linii klient-operator, ulegają znacznemu zmniejszeniu, a koszty zmienne stają pochodną wolumenów obrotu. Tak więc koszty logistyki zaczynają bezpośrednio korelować z wartością sprzedaży klienta, stają się przejrzyste i proste do planowania.

Kolejna zaleta operatora logistycznego ujawnia się w elastyczniejszym reagowaniu na sezonowe zwiększenie wolumenów obrotu. Operator współpracujący z wieloma podmiotami, w stosunku do klienta dysponuje szerszą i bardziej rozwiniętą infrastrukturą oraz zasobami ludzkimi, które może alokować w zależności do bieżących potrzeb. W efekcie w branżach charakteryzujących się dużymi wahaniami sezonowymi, do których zalicza się również branża farmaceutyczna, operator jest lepiej przygotowany do zapewnienia dostaw w… kontynuuj czytanie

8 sierpnia zarząd spółki Neuca ogłosił podpisanie przedwstępnej umowy kupna segmentu hurtowego ACP Pharma. Sprzedającym jest holenderska spółka Mediq International. Cena została ustalona na 203 mln zł.

Również w tym samym czasie poinformowano, że 250 aptek należących do ACP (część detaliczna biznesu) trafi do funduszu inwestycyjnego private equity Penta Investments, który aktualnie zarządza siecią 70 aptek pod logo Dr Max.

Przypomnijmy, że hurtowa część ACP to czwarty pod względem udziałów na naszym rynku dystrybutor leków. Jego udział szacuje się na około 7%. W związku z tym, że Neuca jest liderem tego rynku, transakcja ma charakter warunkowy i musi zostać do końca stycznia 2014 zaopiniowana (czyt. zaakceptowana) przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przy czym biorąc pod uwagę rynkowy udział Neuki w obrocie hurtowym,  który wynosi około 27%, zgoda UOKiK jest tylko formalnością.

W ten sposób dokonuje się dalsza konsolidacja rynku hurtowego obrotu lekiem. Neuca niewątpliwe pozostaje liderem przejęć, wcześniej… kontynuuj czytanie

Podczas tegorocznej sesji szkoleniowej hurtowników w Sterdyni wśród jej uczestników przeprowadzona została krótka ankieta – mam nadzieję – dająca farmaceutom wiele do myślenia. Osobiście zachęcałbym do przeprowadzenia choćby krótkiej refleksji. Na dwa pytania pani Zofii Ulz  – Głównego Inspektora Farmaceutycznego – skierownych do uczestników sesji:

  1. ile osób piastuje stanowiska osób odpowiedzialnych, czyli kierowników hurtowni?
  2. ile osób zasiada w zarządach spółek lub jest właścicielami hurtowni?

w pierwszym przypadku podniesiono las rąk, można więc wnioskować, że większość uczestników spotkania stanowili kierownicy hurtowni. Na drugie pytanie odpowiedzią było podniesienie jednej ręki i gromki śmiech słuchaczy…

Prosta dedukcja wskazuje, że jedna osoba w około dwustu hurtowniach i składach (tyle znajduje się w województwie mazowieckim, choć zapewne nie wszystkie były reprezentowane, byli zaś obecni przedstawiciele hurtowni z innych województw) piastuje decyzyjne stanowisko w swojej firmie… Oczywiście możemy dopuścić polemikę czy w kompetencje kierownika hurtowni wpisana jest decyzyjność, zapewne tak jest. Ale mam obawę, że nie… kontynuuj czytanie