Według danych opublikowanych przez firmę Capterra, kapitałowo powiązanej ze znaną firmą analityczną Gartner, aż 61% firm z sektora logistycznego w USA zostało bezpośrednio dotkniętych atakami hackerskimi. W trakcie przeprowadzonych badań ponad połowa respondentów określiła zagrożenie dla łańcuchów dostaw jako „wysokie” lub „ekstremalne”.
Gartner przewiduje, że do 2025 r. 45% przedsiębiorców na całym świecie doświadczy ataków na swe systemy informatyczne, co oznacza trzykrotny wzrost od 2021 r. Raport o stanie bezpieczeństwa systemów w łańcuchach dostaw wykazał, że w ciągu ostatnich trzech lat nastąpił około 7-krotny wzrost liczby ataków na firmy i ich systemy działające w łańcuchach dostaw.
Ten znaczący wzrost liczby ataków podkreśla znaczenie maksymalizacji działań prewencyjnych w zakresie bezpieczeństwa zasobów IT.
Musimy pamiętać, że łańcuchy dostaw pozostają tak silne i bezpieczne, jak ich najsłabsze ogniwa. Całą sprawę ciągłości i bezpieczeństwa dostaw komplikuje fakt, że w łańcuchach dostaw, czyli od produkcji towaru do jego dostawy do odbiorcy finalnego, najczęściej uczestniczy wiele podmiotów o różnej charakterystyce biznesowej i zróżnicowanych standardach bezpieczeństwa. Firmy dostarczając swe produkty polegają dostawcach usług magazynowych, transportowych czy co-packingowych, a ci często na poddostawcach i podwykonawcach, co skutkuje siecią wzajemnych powiązań i zależności. W tym układach nie łatwo o utrzymanie jednolitego standardu.
Na tym tle ciekawe wyniki ukazuje badanie stanu cyberbezpieczeństwa w sektorze przedsiębiorstw łańcucha dostaw w Wielkiej Brytanii w 2023 r., bo wykazało ono, że cztery na dziesięć firm zleca zewnętrznym dostawcom usługi związane ze swym cyberbezpieczeństwem. Oznacza to, że dostawcy z zakresu cyberbezpieczeństwa uzyskują dostęp do wewnętrznych standardów i systemów swoich klientów. Chociaż takie powiązane układy mogą przynosić korzyści, to jednak zależności i powiązania w ekosystemie łańcucha dostaw mogą również oznaczać, że w przypadku incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem może on wykroczyć poza możliwość zarządzania nim przez pojedynczą organizację.
Dodaj komentarz