Myślę, że to pytanie mogło być aktualne kilka lat temu. Dziś, wobec szybkiego rozwoju usług logistycznych w Polsce, wybór operatorów świadczących usługi dla branży farmaceutycznej jest stosunkowo duży. W zasadzie można zaryzykować tezę, że w portfolio większości renomowanych międzynarodowych operatorów takie usługi znajdziemy. Ponadto, aktywność logistyczną wykazują również hurtownie farmaceutyczne, które po zeszłorocznych zmianach przepisów szukają dodatkowych źródeł dochodów poza standardowym biznesem jakim jest obrót farmaceutykami.
Jakie wyzwania w najbliższym czasie czekają branżę logistyczną?
W najbliższym czasie należy spodziewać się pojawienia projektów wymagających już nie tylko standardowych funkcji magazynowych lub transportowych, ale zarządzania łańcuchem dostaw również w skali regionalnej. Aktualnie w Polsce, pomimo dobrych warunków do świadczenia usług – świetna geolokalizacja, niskie koszty pracy, coraz większe kompetencje operatorów – wciąż zauważalny jest brak regionalnych centrów dystrybucyjnych obejmujących swym zasięgiem obsługę logistyczną kilku krajów. Spotykamy je stosunkowo często w przypadku logistyki innych branż.
Innym wyzwaniem będzie rozwój kompetencji w zakresie organizacji dystrybucji bezpośredniej do aptek. Jest to proces, który już się rozpoczął i zapewne czeka nas dalszy jego rozwój, co będzie warunkowane stosownymi decyzjami samego sektora farmaceutycznego. Od operatorów będzie wymagana automatyzacja rozwiązań magazynowych oraz rozwój usług dystrybucyjnych.
Operatorzy nie mogą zapominać o rozwoju operacji VAS, ponieważ klienci będą również wymagali coraz większej kompleksowości usług.
Dodaj komentarz