drukuj

Z niecierpliwością już ponad rok czekamy na zajęcia stanowiska przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego w temacie dystrybucji bezpośredniej. Jest to o tyle istotny temat, że stanowisko GIF warunkuje kierunek rozwoju tego modelu dystrybucji na naszym rodzimym rynku. Na chwilę obecną dzięki opieszałej postawie GIF oraz aktywnym działaniom samorządu aptekarskiego skala zjawiska w Polsce wciąż jest niewielka.

Przypomnę, że 19 czerwca 2012 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, oddalający skargi kasacyjne wniesione przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i firmę Astra Zeneca UK LtdW ten sposób utrzymany został w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 września 2010 roku, który przyznając rację Naczelnej Izbie Aptekarskiej, uchylił postanowienia Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 21 kwietnia 2010 r. i 11 marca 2010 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Główny Inspektor Farmaceutyczny jest właściwy we wszystkich sprawach z zakresu nadzoru nad obrotem produktem leczniczym, a jej właściwość nie jest ograniczona z uwagi na miejsce siedziby podmiotu prowadzącego obrót, dotyczy więc zarówno podmiotów mających siedzibę w Polsce, jak również podmiotów mających siedzibę poza terenem RP. Decydujące w zakresie właściwości Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej nie jest bowiem miejsce siedziby podmiotu prowadzącego obrót, ale miejsce dokonywania tego obrotu.

Wyrok oznacza, że Główny Inspektor Farmaceutyczny jest zobowiązany, w ramach postępowania administracyjnego, ocenić zgodnie ze swymi kompetencjami zgodność z prawem postępowania firmy Astra Zeneca UK Ltd z siedzibą w Londynie w zakresie obrotu hurtowego produktami  leczniczymi, a w szczególności ustalić, czy prowadzenie przez firmę obrotu hurtowego produktami leczniczymi odbywa się na podstawie zezwolenia oraz czy w ramach prowadzonej działalności firma spełnia wymagania określone  przepisami ustawy, w tym przepisami ustawy – Prawo farmaceutyczne.

Niestey do tej pory nie podjęto żadnej decyzji administracyjnej w tej sprawie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.