drukuj
17 maja na stronach Ministerstwa Zdrowia ukazał się projekt noweli prawa farmaceutycznego oraz kilku innych ustaw, nazwijmy je pokrewnymi. Szczęśliwie (bądź nie) proponowane zmiany, będące istotnym dostostowaniem prawa krajowego do wymogów unijnych (a dokładnie transpozycją do polskiego porządku prawnego przepisów Dyrektywy 2010/84/UE) nie dotyczą logistyki leków, przynajmniej nie bezpośrednio.

A jak wiemy na istotne zmiany prawa w zakresie dystrybucji farmaceutyków przedsiębiorcy czekają. I nie piszę tu o Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej, bo ta ślamazarnie, ale miejmy nadzieję pod koniec tego roku się nam objawi. Mam na myśli między innymi, wciąż niezdefiniowaną w prawie – a przez to w praktyce niesprecyzowaną – różnicę pomiędzy składem konsygnacyjnym a hurtownią farmaceutyczną. Li tylko interpretacja GIF tego zagadnienia – jedynego urzędu zainteresowanego tym tematem – nie powinny kszałtować rynku obrotu produktami leczniczymi.

Wracając do pierwszego akapitu, w zdecydowanej przewadze proponowane w noweli zmiany dotyczą zagadnień zwiększenia nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania leków.

Aktualnie dokument przekazany został do konsultacji zewnętrznych, czyli jest czas na zgłaszanie uwag, poprawek, zmian aż do 17 czerwca 2012 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.