drukuj
Mapowanie temperatur w magazynach farmaceutycznych wykonywane jest w celu:

  1. określenia miejsc (punktów) w przestrzeni magazynu o najwyższej i najniższej temperaturze,
  2. udowodnienia, że temperatura jest właściwa (zgodna z wymogami) również w punktach o najwyższych (najcieplejszych) i najniższych (najzimniejszych) wskazaniach temperatury.

Jak myślisz czytelniku, która odpowiedź jest właściwa?

Oczywiście idealnie byłoby gdyby celem i rezultatem mapowania rozkładu temperatur było potwierdzenie spełnienia warunków składowania leków w każdej sytuacji, ale takie potwierdzenie uzyskalibyśmy tylko w przypadku przeprowadzenia mapowania w sytuacjach zewnętrznych ekstremów temperaturowych, czyli zimą powiedzmy poniżej -30 stopni Celsjusza, a latem powyżej +35. Rzadko jednak mapowanie w takich warunkach jest przeprowadzane. Dlatego nadrzędnym celem mapowania jest zlokalizowanie punktów w przestrzeni magazynu charakteryzujących się najwyższymi i najniższymi wskazaniami w warunkach przeprowadzenia mapowania. Mając wyniki mapowania możemy ekstrapolować, że w warunkach ekstremalnych temperatur zewnętrznych, gdy działania “czynników” są silniejsze, również wtedy temperatura w tych punkach będzie najniższa/najwyższa.

W tych właśnie punktach powinny zostać umieszczone legalizowane i walidowane czujniki temperatur, które pozwolą nam dokładnie monitorować te punkty, a w przypadkach przekroczenia wartości alarmowych temperatur na szybszą reakcję (instalację dodatkowych zabezpieczeń, zmiany nastawów temperatur, przesunięcia produktów itp.).

Zatem prawidłowa odpowiedź to 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.